2018-04-26 / Sports

Updated spring sports schedules

HAVING A hard time keeping track of spring sports? You’re not alone. Student-athletes involved in the five sports sponsored by county high schools face an expedited season loaded with makeup games — so we figured an update was necessary. All schedules are pending weather, of course, and are subject to change.

BASEBALL

GLEN LAKE
4/25 @ Evart 4 p.m.
4/28 @ County Classic 10 a.m.
5/1 vs Bellaire 4:30 p.m.
5/2 @ Manton 4:15 p.m.
5/4 @ Kingsley 4:15 p.m.
5/8 vs Onekama 4:15 p.m.
5/10 vs Suttons Bay 4:15 p.m.
5/11 vs McBain 4 p.m.
5/12 Schlosser Tournament 10 a.m.
5/14 @ Brethren 4:15 p.m.
5/15 @ Mesick 4:15 p.m.
5/16 @ Central Lake 4:30 p.m.
5/18 @ Benzie 4:15 p.m.
5/19 Weber Invitational 10 a.m.
5/22 vs Frankfort 4:15 p.m.
5/23 @ St. Francis 4:15 p.m.
5/29 vs TC Central 4:15 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

ST. MARY
4/28 @ County Classic 10 a.m.
5/1 @ Elk Rapids 4:15 p.m.
5/5 Kris Popp Memorial TBA
5/8 vs GT Academy 4:30 p.m.
5/16 @ Glen Lake JV 4:30 p.m.
5/22 @ Suttons Bay 4:30 p.m.
5/30 vs Ellsworth 4:30 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

SUTTONS BAY
4/28 County Classic 10 a.m.
4/30 vs Kingsley 4:30 p.m.
5/4 @ Benzie 4:30 p.m.
5/9 vs Mesick 4:30 p.m.
5/10 @ Glen Lake 4:30 p.m.
5/12 @ Forest Area tourney 9 a.m.
5/15 vs Frankfort 4:30 p.m.
5/17 @ Brethren 4:30 p.m.
5/18 @ Onekama 4:30 p.m.
5/22 vs St. Mary 4:30 p.m.
5/24 vs GTA/TCC 4 p.m.
5/29 @ Elk Rapids 4:30 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

SOFTBALL

GLEN LAKE
4/25 @ Evart 4 p.m.
4/28 @ County Classic 10 a.m.
5/1 vs Bellaire 4:30 p.m.
5/2 @ Manton 4:15 p.m.
5/4 @ Kingsley 4:15 p.m.
5/8 vs Onekama 4:15 p.m.
5/10 vs Suttons Bay 4:15 p.m.
5/11 vs McBain 4 p.m.
5/12 Schlosser Tournament 10 a.m.
5/14 @ Brethren 4:15 p.m.

5/15 @ Mesick 4:15 p.m.
5/16 vs St. Mary 4:30 p.m.
5/18 @ Benzie 4:15 p.m.
5/19 Weber Invitational 10 a.m.
5/22 vs Frankfort 4:15 p.m.
5/23 @ St. Francis 4:15 p.m.
5/29 vs TC Central 4:15 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

LAKE LEELANAU ST. MARY
4/27 @ GT Academy 4:30 p.m.
4/28 @ County Classic 10 a.m.
5/1 @ Elk Rapids 4:15 p.m.
5/5 Kris Popp Memorial TBD
5/7 @ Brethren 4:15 p.m.
5/8 vs GT Academy 4:30 p.m.
5/12 @ Elk Rapids tourney TBA
5/16 @ Glen Lake 4:30 p.m.
5/19 @ Otisville/Lakeville tourney TBA
5/22 @ Suttons Bay 4:30 p.m.
5/24 vs Bear Lake 4:30 p.m.
5/30 vs Ellsworth 4:30 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

SUTTONS BAY
4/28 County Classic 10 a.m.
4/30 vs Kingsley 4:30 p.m.
5/4 @ Benzie 4:30 p.m.
5/5 @ Lake City 9 a.m.
5/9 vs Mesick 4:30 p.m.
5/10 @ Glen Lake 4:30 p.m.
5/12 @ Forest Area tourney 9 a.m.
5/15 vs Frankfort 4:30 p.m.
5/17 @ Brethren 4:30 p.m.
5/18 @ Onekama 4:30 p.m.
5/22 vs St. Mary 4:30 p.m.
5/23 @ Bear Lake 4:30 p.m.
5/24 vs GTA/TCC 4 p.m.
5/29 @ Elk Rapids 4:30 p.m.
6/2 MHSAA District TBA

SOCCER

GLEN LAKE
4/23 @ Kingsley (W 6-0)
4/25 @ Elk Rapids 5 p.m.
4/27 vs Benzie 5 p.m.
4/30 @ Benzie 5 p.m.
5/2 vs St. Francis 5 p.m.
5/4 @ Charlevoix 5 p.m.
5/7 @ Leland 5 p.m.
5/9 vs Kingsley 5 p.m.
5/11 vs Birmingham Seaholm 5 p.m.
5/14 @ North Bay 5 p.m.
5/16 @ St. Francis 5 p.m.
5/18 vs Auburn Hills Avondale 7 p.m.
5/21 vs Leland 5 p.m.
5/23 vs North Bay 5 p.m.
5/29 MHSAA District TBA

LELAND
4/30 @ Kingsley 5 p.m.
5/3 vs North Bay 5 p.m.
5/7 vs Glen Lake 5 p.m.
5/11 @ Benzie 4 p.m.
5/12 @ Charlevoix 1 p.m.
5/15 vs Benzie 5 p.m.
5/16 vs Kingsley 5 p.m.
5/19 Linguar Invitational 9 a.m.
5/21 @ Glen Lake 5 p.m.
5/24 @ North Bay 5 p.m.
5/25 @ St. Francis 5 p.m.
5/29 MHSAA District TBA

NORTH BAY
4/11 vs Gaylord (L 9-1)
4/12 vs Boyne City (L 8-0)
4/25 vs Benzie 5 p.m.
4/26 vs Kingsley 5 p.m.
5/1 @ Elk Rapids 7 p.m.
5/3 @ Leland 5 p.m.
5/5 @ Kalkaska TBA
5/7 vs Kingsley 5 p.m.
5/9 @ Benzie 4 p.m.
5/11 vs Hart* 5 p.m.
5/14 vs Glen Lake 5 p.m.
5/15 vs TC Bulldogs* 5 p.m.
5/21 vs Brethren* 5 p.m.
5/23 @ Glen Lake 5 p.m.
5/24 vs Leland 4:30 p.m.
5/29 MHSAA District TBA

* = match played in Northport

TRACK

GLEN LAKE
4/25 @ Onekama quad 4:15 p.m.
4/27 @ Onekama Invitational 2 p.m.
5/2 @ Benzie quad 4:15 p.m.
5/4 @ Brethren Invitational 2 p.m.
5/7 Glen Lake quad 4:15 p.m.
5/10 @ SB Garland Relays 4 p.m.
5/14 @ Frankfort Invitational 3:30 p.m.
5/19 @ MHSAA D4 Regional 9 a.m.
5/22 @ NWC Championships 3 p.m.
5/29 @ Record-Eagle Honor Roll TBA
6/2 @ MHSAA D4 Finals TBA

SUTTONS BAY
4/25 @ Onekama quad 4:15 p.m.
4/27 @ Onekama Invitational 2 p.m.
5/2 @ Kingsley quad 4:15 p.m.
5/4 @ Brethren Invitational 2 p.m.
5/7 @ Frankfort quad 4:15 p.m.
5/10 SB Garland Relays 4 p.m.
5/14 @ Frankfort Invitational 3:30 p.m.
5/19 @ MHSAA D4 Regional 9 a.m.
5/22 @ NWC Championships 3 p.m.
5/29 @ Record-Eagle Honor Roll TBA
6/2 @ MHSAA D4 Finals TBA

GOLF

GLEN LAKE
5/2 Suttons Bay Jamboree 4:30 p.m.
5/7 Benzie Jamboree 12 p.m.
5/10 Frankfort Jamboree 4:30 p.m.
5/12 Gaylord Tradition 9 a.m.
5/15 Leland Jamboree 4:30 p.m.
5/22 Post Season 18 9 a.m.
5/30 MHSAA Regional 9:30 a.m.
6/8 MHSAA LP D4 Finals TBA
6/9 MHSAA LP D4 Finals TBA

LELAND
5/2 Suttons Bay Jamboree 4:30 p.m.
5/4 Lake City Invitational 9 a.m.
5/7 Benzie Jamboree 12 p.m.
5/10 Frankfort Jamboree 4:30 p.m.
5/15 Leland Jamboree 4:30 p.m.
5/21 TC Central Invitational 9 a.m.

5/22 NWC Championship 9 a.m.
5/30 MHSAA Regional 9:30 a.m.
6/8 MHSAA LP D4 Finals TBA
6/9 MHSAA LP D4 Finals TBA

SUTTONS BAY
4/23 East Lansing Invitational (3rd)
4/27 TC Tee Off 9 a.m.
4/28 TC Tee Off 9 a.m.
5/2 Suttons Bay Jamboree 4:30 p.m.
5/4 Terry Thompson Invitational 8 a.m.
5/6 Cardinal Invitational 1 p.m.
5/7 Benzie Jamboree 12 p.m.
5/10 Frankfort Jamboree 4:30 p.m.
5/12 Elk Rapids Invitational 9 a.m.
5/15 Leland Jamboree 4:30 p.m.
5/21 TC Central Invitational 9 a.m.
5/22 NWC Championship 9 a.m.
5/30 MHSAA Regional 9:30 a.m.
6/8 MHSAA LP D4 Finals TBA
6/9 MHSAA LP D4 Finals TBA

Return to top